SEETEC P215-9HSD-CO 21.5″ IPS Full HD 1920X1080 Carry-on Broadcast Director Monitor With 3G-SDI HDMI
Wide view angle IPS Screen, Full HD 1920×1080, bright, colorful display
HDMI, 3G-SDI, Ypbpr, Video, Audio(L/R) inputs and HDMI, 3G-SDI, Ypbpr, Video loop-through outputs
Special Features:
  • Peaking Focus Assist (Red highlight over parts of the monochrome image in focus)
  • Check Field (Red, Green, Blue, Mono)
  • Camera Mode
  • Pixel to Pixel
  • Center Marker
  • Safe Marker (80%, 85%, 90%, 93%, 96%, 2.35:1)
  • Image Flip (Horizontal, Vertical, Hor&Ver)
  • Image Freeze
  • Zoom All
  • U/D & L/R Zoom
  • Monitoring via front panel 3.5mm stereo headphone jack and built-in speaker
  • Built-in LED tally indicators (Red, Green, Yellow)
  • Power using included 12-volt supply or use standard 4-pin XLR
105,728 +GST
Compare
High Quality IPS Panel
Wider Viewing Angle
Enjoy Consistent Images from Any Perspective
Function Buttons for Easy Operation
Multiple Inputs and Outputs
Aviation Aluminum Case Show
Innovative design portable Aviation Aluminum Case.
P215-9HSD-CO is 21.5” full HD resolution 1920×1080 monitor, IPS panel wide viewing angle and super-thin full Aluminum case, which is specially suitable for field shooting and post production. Broadcast quality design , two-channel stereo headphone jack for director easy monitoring. HDMI, SDI HD signal input and output functions.
Unique Design for High Efficiency
Easy to Carry-on
Extended Battery Time
Foldable Sunshade
New extended screen hood, to acquire the ideal visual effect in almost all environments.
Feature:
• Special Features:
* Camera Mode
* Pixel to Pixel
* Center Marker
* Image Freeze
* Zoom All
* U/D & L/R Zoom
Display Spec
Model : P215-9HSD-CO
Screen Size : 21.5″ IPS
Color Depth : 16.7M
Resolution : 1920×1080 pixels
Aspect Ratio : 16:9
Brightness : 250cd/m²
Contrast Ratio : 3000:1
Backlight : LED
Viewing Angle : 89°/89°(L/R) 89°/89°(U/D)
Input
1 X BNC : 3G-SDI
1 X HDMI : HDMI
3 X BNC : YPbPr
1 X BNC : Video
2 X RCA : Audio(L/R)
Output
1 X BNC : 3G-SDI
1 X HDMI : HDMI
3 X BNC : YPbPr
1 X BNC : Video
Audio
Audio Out : Stereo Headphone, Speaker
SDI Support Format
480i/576i
720p(60/59.94/50/30/29/25/24/23.98)
1080i(60/59.94/50)
1080p(60/59.94/50/30/29.97/25/24/24sF/23.98/ 23.98sF)
HDMI Support Format
480i/576i/480p/576p
1080i (60/59.94/50)
General
Input Voltage : DC12V
Power Consumption : ≤15W
Working Temperature : -10°C~50°C
Storage Temperature : -20°C~60°C
Unit Size : 511.58Lx355.5Hx37.87D(mm) / 590L×410H×260D mm (W/ suitcase)
Unit Weight : 14.5kg (W/ suitcase)
Advanced Features
* Screen Marker (80%,85%,90%,93%,96%,2.35:1)
* Image Flip (H, V, H/V)
* Custom Color Temperature
* Built-in LED tally indicators
Package Contents:
1x P215-9HSD-CO Monitor
1× Mini HDMI Cable
1× V Battey Plate
1× 3A Power Adapter